Nakliye Sözleşmeleri

Bir taşıma (veya taşıma serisi) için,  mallarını taşıtan firma ile taşımayı üstlenen nakliyeci, bu hizmetin alım/satım koşullarını sözleşme ile imza altına almak isteyebilir.Böyle bir nakliye sözleşmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli 3 hususu aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

– Sözleşmenin konusu
– Ödeme şekli ve vadesi
– Serbest Süre ve Bekleme (Demuraj) Ücreti

Sözleşmenin Konusu; nakliyenin kapsamını, yani malzemelerin nereden nereye ve ne şekilde taşınacağını içerir.

Aşağıda bazı örnekleri görülebilir :

– Bursa’dan Almanya-Berlin’e 12 adet komple tenteli standart TIR ile karayolu taşıması
– Kocaeli Gebze’den ABD Las Vegas’a toplam 4 palet 7 ton kargonun kapıdan kapıya havayolu ile taşınması
– 500 cbm malzemenin  8 adet 40’DC konteyner ile Shangai Limanı’ndan Mersin Limanı’na taşınması


Burada, yükleme ve boşaltmanın kime ait olacağı konusu çok önemlidir.Yani, nakliye hizmetine  vinç/forklif hizmetinin de dahil olup olmadığı konusu netleştirilmelidir.

Ayrıca nakliye hizmeti alan firma, taşıttığı malzeme değeri yüksek ise, bu fasıl içine “kesinlikle aktarma ve araç değişikliği yapılmayacaktır” notu düşerek aktarmadaki hasar riskini ortadan kaldırabilir.

Ödeme Vadesi maddesi, taşıma hizmetini alanın, hizmeti veren firmaya navlun tutarını ne şekilde ödeyeceğini açıklar.

Aşağıda bunun için de bazı örnekler görülebilir;

– Gemi yükleme limanından ayrıldıktan sonra navlunun %30’u , gemi varış limanına vardığında navlunun kalan %70’i peşin ödenecektir.
– Navlun faturası malzemeler varış yerine ulaştığı tarihte kesilecek ve ödeme, bu  fatura tarihinden 30 gün sonra gerçekleşecektir.

Serbest Süre ve bekleme ücreti konusu da bir sözleşme için oldukça önem taşır.Yani dikkat edilmez ise navlun bedeline yakın ek maliyet doğabilir.

Örneğin, 3 adet low bed araçla yapılacak bir nakliyenin sözleşmesinde yükleme ve boşaltma için hiç serbest süre belirtilmemiş ise, araçlar varış yerine ulaştığında bir sebeple boşaltma için vinç ayarlanamazsa ve araya haftasonu da girdiği için tahliyeler 2-3 gün sonraya kalırsa toplam yaklaşık 3000 usd kadar bir bekleme ücretiyle karşı karşıya kalınabilir. Bu yüzden, bu konu sözleşmede mutlaka açıkça yazılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir